PL EN
Zmiany ośrodków koncentracji produkcji i zużycia kruszyw żwirowo-piaskowych w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku
 
Więcej
Ukryj
1
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN
 
 
Autor do korespondencji
Krzysztof Galos   

Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, 31-261 Kraków, ul. J. Wybickiego 7
 
 
Mining Science 2012;134(Special Issue 41):55-70
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Na tle trendów rozwoju krajowej bazy zasobowej i produkcji kruszyw naturalnych żwirowo- -piaskowych, przedstawiono ich szczegółową strukturę geograficzną. Oceniono stopień intensyfikacji wydobycia i produkcji kruszyw w poszczególnych województwach, wyrażony m.in. w tonach wydobycia na km2 powierzchni województwa. Wskazano znaczenie każdego z województw w łącznej krajowej produkcji głównych sortymentów tych kruszyw. Określono podstawowe trendy w użytkowaniu kruszyw, z określeniem obecnych wielkości zapotrzebowania na te kruszywa. Na podstawie analizy trendów w zakresie budownictwa kubaturowego, a także rozwoju produkcji betonu towarowego, oceniono wielkość zapotrzebowania na te kruszywa w województwach w ostatnich latach. W nawiązaniu do powyższych analiz określono regionalne relacje popytu do podaży na kruszywa żwirowo-piaskowe obecnie i w bliskiej przyszłości.
REFERENCJE (5)
1.
SMAKOWSKI T., NEY R., GALOS K., (red.), Bilans gospodarki surowcami mineralnymi Polski i świata 2009, 2011, Wyd. IGSMiE PAN, Kraków 2012.
 
2.
GALOS K., SMAKOWSKI T., Gospodarka kruszywami naturalnymi żwirowymi i piaskowymi w Polsce, [w:] Surowce mineralne Polski, Surowce skalne, Kruszywa naturalne, Wyd. IGSMiE PAN, Kraków 2007.
 
3.
GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY, Dane statystyczne w zakresie produkcji, eksportu i importu kruszyw naturalnych żwirowo-piaskowych, betonu towarowego i wyrobów betonowych oraz w zakresie wyników budownictwa.
 
4.
GALOS K., SMAKOWSKI T., Regionalne zróżnicowanie krajowego rynku kruszyw naturalnych żwirowo-piaskowych, Zeszyty Naukowe IGSMiE PAN, nr 79, 2010.
 
5.
GALOS K., Zapotrzebowanie na kruszywa żwirowo-piaskowe w Polsce w ujęciu regionalnym, Górn. Odkr., nr 52, nr 6, 2011.
 
eISSN:2353-5423
ISSN:2300-9586
Journals System - logo
Scroll to top