PL EN
Potencjał oszczędności surowców energetycznych wskutek poprawy efektywności energetycznej na przykładzie termomodernizacji budynków mieszkalnych
 
Więcej
Ukryj
1
Instytut Górnictwa Politechniki Wrocławskiej
 
 
Mining Science 2012;135(42):195-205
 
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Efektywne wykorzystanie energii pierwotnej jest równie ważnym zagadnieniem jak rozpoznanie i efektywne wydobycie surowców będących jej źródłem, pozwala także dłużej korzystać z dostępnych zasobów energetycznych. Strategiczne cele UE ujmują zagadnienia efektywnego gospodarowania energią z rosnącą uwagą i szczegółowością. Wyrazem tego jest najnowsza w tym względzie Dyrektywa EED w sprawie efektywności energetycznej. Wynikają z niej konkretne zadania dla państw członkowskich; ocena ich wdrażania w Polsce, podobnie jak wcześniejszych dyrektyw, nie jest zadawalająca. Tym bardziej podkreślać należy dobre przykłady w tym zakresie – szczególnie realizowane bez wsparcia państwa. Opisane w artykule wyniki realizacji programu poprawy efektywności energetycznej ok. 100 budynków mieszkalnych zamieszkałych przez ok. 35 tys. ludzi – sprowadzają się do uzyskania ponad dwukrotnej oszczędności energii cieplnej i adekwatnych zmian kosztów eksploatacji. Ten pozytywny bardzo przykład prowadzi do wzmocnienia wniosków dotyczących zasadności i nieodzowności ujęcia w polityce Państwa celów prowadzących do oszczędności energii pierwotnej.
 
REFERENCJE (4)
1.
CZECHOWSKI M., Gospodarowanie energią w budownictwie mieszkaniowym, wielorodzinnym. Wydział GGG PWr. 2011r. Praca pod kierunkiem dra J. Śnieżka.
 
2.
Wniosek Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie efektywności energetycznej oraz uchylająca dyrektywy 2004/8/WE i 2006/32/WE.
 
3.
www.euractiv.pl/.
 
4.
www.uniaeuropejska.org.
 
eISSN:2353-5423
ISSN:2300-9586
Journals System - logo
Scroll to top